Svit klasické žárovky s vláknem měl něco do sebe, světlo mělo příjemnou barvu a především naprosto ideální index podání barev, tedy jinými slovy, pod umělým světlem měly všechny předměty přirozenou barvu a lidský zrak je vnímal tak, jako za denního slunečního světla. Tím však výčet výhod končí. Měli bychom se také zaměřit na tu druhou stranu mince.
Extrémní zahřívání – s vláknovou žárovkou to nebylo snadné se zajištěním protipožární bezpečnosti. Průchod elektrického proudu tenkým vlákénkem dokázal skleněnou baňku doslova rozpálit a spolu s ní se zahřívala i objímka patice a samotné svítidlo. Teplota byla natolik vysoká, že při náhodném doteku https://www.zivotstantrou.cz/tantra-online-zdarma/ hořlavého materiálu (papíru, sena nebo slámy), a někdy i syntetických hořlavin (polystyrenu, barev a ředidel) došlo ke vznícení. Výjezdy hasičů byly bohužel poměrně časté. S LED žárovkou 20 W https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/, která nahrazuje svit 150 W žárovky s wolframovým vláknem, je svícení rozhodně bezpečnější, zahřívá se mnohem méně a pravděpodobnost vzniku požáru je minimální.
Extrémní spotřeba a mizivý výkon – wolframové vlákno má úžasnou schopnost dlouhou dobu odolávat napětí elektrické energie. Tato fyzikální vlastnost se ovšem využívá z valné většiny (cca 80 – 90 procent) jako zdroj tepla, a zbytek energie se přeměňuje na viditelné spektrum světla. Tohoto jevu dodnes využívají někteří chovatelé plazů a pěstitelé květin a zeleniny, kde je světlo a teplo žádoucí. Jako zdroj světla je to však velmi neekonomické řešení, a jestliže nahradíte klasickou žárovku 150 W zmiňovanou LED žárovkou 20 W, která poskytuje stejné množství světla, snadno si spočítáte, jak velká úspora přichází v úvahu.
Životnost – wolframové vlákno vydrží tento nápor přibližně 1000 hodin, pak praskne, a i když by skleněná baňka snesla tepelné záření ještě spoustu let, není to nic platné a žárovka putuje mezi odpadky. LED žárovky jsou mnohem úspornější, vydrží svítit mnohonásobně déle, v přibližném rozmezí od 25 tisíc do 100 tisíc hodin.