Jaký je rozdíl mezi altánem a pergolou

Dům a byt

Některým lidem vyhovuje žít v bytovém panelovém či cihlovém domě bez starostí, zejména v zimě s vytápěním a s ohřevem teplé vody. Většina z nás však vítá kolem sebe alespoň malý kousek přírody v podobě zahrady. Ta je báječným místem k odpočinku a relaxaci a kromě zimního nevlídného počasí tu trávíme mnoho času, ať už se jedná o rekreační chaty, nebo o rodinné domy. Součástí těchto venkovních prostor bývají i altány nebo pergoly. Jaký je mezi nimi rozdíl?
zahradní altán

Altány

Za altán je považována stavba stojící na zahradě, která ovšem vyžaduje poněkud více prostoru, a především se jedná o samostatný architektonický celek. Jde o samonosnou konstrukci, zastřešenou, a to částečně krytou, anebo zcela otevřenou. Může mít čtvercovou základnu, ale častější případ jsou více úhelníkové tvary půdorysu (šesti a osmi úhelníky).  V altánu bývá k dispozici gril, krb, případně udírna, která navazuje na úložný prostor pro dřevo a dřevěné uhlí. Posezení může být kryto z návětrné strany zídkou. Jak altány, tak i pergoly vyžadují výstavbu na kvalitním podloží, což je zpravidla zámková dlažba, anebo venkovní keramické dlaždice pokládané na zpevněný betonový podklad zapuštěný pod úrovní terénu, podobně jako základové desky.
pergola u vinařství

Pergoly

Pergoly jsou obecně stavby mnohem jednodušší, jsou koncipovány jako užitkové i rekreační zóny, které prodlužují terasu za obývacím pokojem, případně jsou oddělené pouze jako samostatný blok, přiléhající ke stěně domu. Tvoří optický předěl mezi domem a zahradou, pergola není vyplněna stěnami, ačkoliv na některých terasách se kryje sklem podobně, jako zimní zahrady. Součástí pergol bývají ozdobné květníky, zavěšené nebo postavené na zemi, dále popínavé růže, psí víno, břečťan, anebo zimolez. Některé stavby nemusí být zastřešené, a co se týče stavebních materiálů, lze je konstruovat ze dřeva i z kovu, nejčastěji z hliníkových tenkostěnných profilů.