Pokládání tapet není tak obtížné, jak se zdá

Dům a byt

Říká se, že dobrá rada je někdy nad zlato. Pokud je míněna skutečně nezištně, ušetří vám námahu i finance. Tapetování je jednou z činností, kde se cenné rady uplatní nebývalou měrou, je totiž mnoho začátečníků, kteří se kvůli zdánlivým obtížím spojeným s touto činností nechali od tapet odradit. Tyto materiály přichází opět do módy především tam, kde mají podtrhnout starožitný nábytek a navodit atmosféru zámeckého interiéru doby baroka či empíru. A vězte, že takových překrásných dekorů se dnes digitálním tiskem vyrábí stovky.
tapeta u okna.png

Na co byste neměli zapomínat

· Dvakrát měř, jednou odřezávej, praví přísloví. V našem případě to znamená důkladně proměřit všechny stěny a raději k sumárnímu výsledku celkové plochy započítat jednu roli navíc pro případné opravy nebo špatně ustřižené pláty. Může se hodit i do budoucna jako rezerva, kdy už tento typ nemusí být vůbec na trhu.
bambus a tapeta.jpg
· Lepidlo nanášejte raději více tekuté a rovnoměrně po celém povrchu, nejlépe malířskou obdélníkovou štětkou. Pracujte pod dostatečným osvitem, nejlépe LED diodovým reflektorem, kdy na stole či na stěnách přesně vidíte oblast, kde je nanesené lepidlo, a kde není.
· Práci provádějte při teplotách interiéru zhruba 18 – 19 stupňů. Za vyšších teplot lepidlo velmi rychle zasychá, stěny jej nemusí dobře absorbovat a tapety se mohou po určité době odlepit.
· Poškozený povrch po pokládce, např. při stěhování nábytku, opravíte transparentním lepidlem na papír, někdy je vhodné podklad navlhčit štětcem namočeným do vlažné vody.
stěna z betonu.jpg
· Zda nanášet lepidlo na stěnu nebo na tapetu, v tom se názory různí. Obecně je však výhodnější lepidlem pokrýt tapetu ve vodorovné poloze na pracovním stole a následně ji na pár minut vzájemně překrýt, tehdy se papír provlhčí a lépe se s ním pracuje.
· Moderní vliesové materiály jsou velice působivé a rozhodně se nedají srovnat s výrobky z 90. let minulého století. Jestliže pracujete precizně a jste schopni zvládnout pokládku přesně na zlomky milimetru tak, aby se vzájemně nepřekrývaly, budete mít na stěnách dokonalý povrch, který interiér významně oživí.