Pokládání tapet není tak obtížné, jak se zdá

Dům a byt

Říká se, že dobrá rada je někdy nad zlato. Pokud je míněna skutečně nezištně, ušetří vám námahu i finance. Tapetování je jednou z činností, kde se cenné rady uplatní nebývalou měrou, je totiž mnoho začátečníků, kteří se kvůli zdánlivým obtížím spojeným s touto činností nechali od tapet odradit. Tyto materiály přichází opět do módy především tam, kde mají podtrhnout starožitný nábytek a navodit atmosféru zámeckého interiéru doby baroka či empíru. A vězte, že takových překrásných dekorů se dnes digitálním tiskem vyrábí stovky.
tapeta u okna.png

Na co byste neměli zapomínat

· Dvakrát měř, jednou odřezávej, praví přísloví. V našem případě to znamená důkladně proměřit všechny stěny a raději k sumárnímu výsledku celkové plochy započítat jednu roli navíc pro případné opravy nebo špatně ustřižené pláty. Může se hodit i do budoucna jako rezerva, kdy už tento typ nemusí být vůbec na trhu.
bambus a tapeta.jpg
· Lepidlo nanášejte raději více tekuté a rovnoměrně po celém povrchu, nejlépe malířskou obdélníkovou štětkou. Pracujte pod dostatečným osvitem, nejlépe LED diodovým reflektorem, kdy na stole či na stěnách přesně vidíte oblast, kde je nanesené lepidlo, a kde není.
· Práci provádějte při teplotách interiéru zhruba 18 – 19 stupňů. Za vyšších teplot lepidlo velmi rychle zasychá, stěny jej nemusí dobře absorbovat a tapety se mohou po určité době odlepit.
· Poškozený povrch po pokládce, např. při stěhování nábytku, opravíte transparentním lepidlem na papír, někdy je vhodné podklad navlhčit štětcem namočeným do vlažné vody.
stěna z betonu.jpg
· Zda nanášet lepidlo na stěnu nebo na tapetu, v tom se názory různí. Obecně je však výhodnější lepidlem pokrýt tapetu ve vodorovné poloze na pracovním stole a následně ji na pár minut vzájemně překrýt, tehdy se papír provlhčí a lépe se s ním pracuje.
· Moderní vliesové materiály jsou velice působivé a rozhodně se nedají srovnat s výrobky z 90. let minulého století. Jestliže pracujete precizně a jste schopni zvládnout pokládku přesně na zlomky milimetru tak, aby se vzájemně nepřekrývaly, budete mít na stěnách dokonalý povrch, který interiér významně oživí.

Pokládání tapet není tak obtížné, jak se zdá
5 (100%)1