Moudří lidé tvrdí, že náhody neexistují. Vše v celém vesmíru nebo v celém Stvoření, chcete-li, má vždy nějakou příčinu a následek. Cokoli děláte, vždy to bude mít nějaký dopad na vás či vaše okolí. Týká se to samozřejmě i běžných věcí v životě, jako je údržba a starostlivost o váš příbytek a také používání elektrických spotřebičů. Elektrické spotřebiče nově zakoupené bývají zpravidla v perfektním technickém stavu. Nejsou-li poškozené při transportu nebo nemají-li výrobní vadu, můžete se z jejich přítomnosti těšit takřka bezstarostně. Jenže jak jde čas, spotřebič neustálým zapínáním, vypínáním, provozem či přenášením stárne a opotřebovávají se některé jeho komponenty.
Může se pak stát, že vás nepříjemně překvapí zkrat, výbuch nebo požár, anebo také těžký úraz s možnými smrtelnými následky. Například vám zoxiduje koncovka přívodní šňůry, povolí se kontakty ve svorkách vypínačů, poškodí se elektromotor, topné těleso, některé kryty přístroje atd. Časté používání elektrických spotřebičů vyžaduje alespoň občasnou kontrolu a ještě lépe revizi ze strany odborníka. Revizi elektrických spotřebičů by měl provádět kvalifikovaný elektrikář.
Týká se to jak běžných kuchyňských spotřebičů, tak i automatické pračky, sušičky prádla, elektrického bojleru, průtokového ohřívače vody a také elektroniky, některých hraček, svítidel a elektrického nářadí. V domácnostech není revize elektrických spotřebičů povinná, ale ve firmách, provozovnách, na úřadech či na sportovištích a dalších společenských prostorách ano a rozhodně to není nic zbytečného, co by ukojilo potřebu úřednické byrokracie, jde tu o bezpečnost vaši, vašich dětí, domácích zvířat a ve společenských prostorách a ve firmách samozřejmě i o bezpečnost spolupracovníků, zákazníků a dalších návštěvníků. Kromě elektrických spotřebičů by se měly kontrolovat i elektrické rozvody, koncové prvky a elektrický rozvaděč.