Jak zjistit, zda je naše starožitná komoda skutečně cenná?

Výrobky

Dnes to již ani zdaleka není pravidlem, avšak ještě před lety lidé často podědili starý nábytek například po prarodičích. Většinou jej následně vyhodili, neboť nezapadal do tehdejšího moderního stylu. Avšak jako mnoho jiných věcí, i tento starý styl se dnes vrací do módy, a například starožitná komoda https://svetpokladu.cz/product-category/starozitny-nabytek/komody-starozitne-zamecke/ může mít skutečně velkou cenu.

Tomu napomáhá i fakt, že tento starý nábytek bývá mnohem odolnější a déle vydrží, než ten dnešní. Po drobné restauraci je tak možné jej opět používat, a to bez obavy, že by se nám, na rozdíl od levných moderních kousků, brzy rozbil, pokud jej příliš zatížíme.

komoda1

Možná i vy tak patříte k těm, kteří doma nějaký takový kousek mají. Avšak to, že váš nábytek je starý, neznamená automaticky, že je také hodnotný. Je tedy dobré si předem zjistit, jakou hodnotu asi tak může mít, než se rozhodnete jej případně prodat.

V první řadě samozřejmě záleží na jeho stáří. Zde obvykle platí přímá úměra, tedy čím je daný kus starší, tím má i větší hodnotu. Avšak stáří je jen jeden z faktorů, které je potřeba vzít v úvahu.

Dále je to materiál, ze kterého byl daný nábytek vyroben. I zde platí, že čím kvalitnější je, tím je i jeho cena vyšší. Naštěstí ve většině případů platí, že v tomto ohledu se nemusíme příliš znepokojovat – nábytek, který přežil do dnešních dnů, bývá obvykle skutečně kvalitní.

komoda2

Otázkou ovšem je, v jakém stavu přežil. A právě zde narážíme na největší problém. Jistě, mnohdy jsou to věci, které spraví řádné vyčištění a případně nový nátěr, avšak v některých případech jde o takové poškození, které skutečně hodnotu snižuje.

Mohou to být například chybějící či uvolněné části, hluboké škrábance a odřeniny, případně infestace červotočem či jiným parazitem. Zde je právě potřeba realisticky vše zhodnotit. Pokud si na to sami netroufáte, můžete přizvat odborníka. Tak se dozvíte skutečnou hodnotu, a to je koneckonců to, o co nám jde především.