Proč vaše facebooková smrt nezmění svět

Www


Dlouhé prsty
Problém je převážně v tom, že impérium Marka Zuckerberga už dávno přerostlo ze sociální sítě do mnoha a mnoha oblastí internetu – nevlastní pouze Facebook, ale i stále populárnějšíInstagram, WhatsApp nebo Oculus, portfolio dceřinných firem je poměrně bohaté.
A aby toho nebylo málo, sama sociální síť aktivně využívá nástroje k tomu, aby získávala z jiných stránek údaje i o těch uživatelích internetu, kteří její služby aktivně nevyužívají. Jinými slovy, Facebook je vlastně internet a internet je Facebook. Pokud se tedy rozhodnete pro facebookovou sebevraždu, měli byste vážně uvažovat i o životě offline.
facebook sociální média.jpg
Služba v rozkvětu
Návštěvy Facebooku tvoří údajně něco přes40% měsíčních návštěv všech sociálních médií, což je zhruba 1,4 miliardy aktivních uživatelů denně. A navzdory všem předpokladům stále roste počet nově registrovaných.
vozík na rakev.jpg
Je tomu tak i proto, že se tato sociální síť osvědčila jako spolehlivý komunikační nástroj a v těch částech světa, kde je takříkajíc denním chlebem pomalé internetové připojení, poskytuje uživatelům datově efektivní verzi své aplikace.
Navzdory negativní reklamě posledních týdnů se této službě daří velmi dobře – lavina hromadného rušení profilů se nespustila, takže pokud se v tomto ohledu dopustíte z vlastního přesvědčení osobního hrdinství, nikdo „nahoře“ si toho nevšimne. A pokud ano, bude mu to jedno.
Jak se smazat a nevrátit
Pojďme se ale podívat na to, jak probíhá zrušení profilu v praxi. Pokud odkliknete tuto volbu v nabídce, začíná běžet dvoutýdenní lhůta, než se smazání uskuteční. Její odpočítávání začne ale znova pokaždé, když se „připojíte“ přes jiný web, program či aplikaci, ve které je Facebook nějakým způsobem namočený – a už jsme si ukázali, že takových přístupových bodů je na internetu plno.
Pokud se vám podaří přečkat dva týdny, stále ještě nemáte vyhráno. Po dobu 3 měsíců zůstávají na síti všechna vaše data – a obsahy zpráv vyměněných s dalšími účastníky, stejně jako všechno, co jste sdíleli s někým dalším, nezmizí vůbec.
zoufalý panáček.jpg
Vaše internetová stopa
Pokud za vaším rozhodnutím ukončit svůj facebookový život stojí snaha věnovat čas něčemu prospěšnějšímu, směle do toho. Pokud by ale měl takový krok jen demonstrovat vaše morální přesvědčení, raději si ušetřete práci. YouTube, Google nebo Twitter jedou podle stejného modelu sběru osobních dat a každá velká telekomunikační či technologická firma nějakým způsobem využívá určitou formu cílené reklamy, která osobní data využívá.