USA stále prosazují dohodu NAFTA

Business


Prezident Donald Trump se zavázal k získání výhodnější dohody s Kanadou a Mexikem. Toto vyjádření poskytla tisková mluvčí Bílého domu, Sarah Sandersová, stanici Fox News. „Nadále máme zájem o dohodu, budeme pokračovat v rozhovorech, snažíme se a doufáme, že brzy dospějeme k určitým závěrům,“ řekla Sandersová. Předseda sněmovny reprezentantů, Paul Ryan, řekl, že kongres, kontrolovaný republikány, by musel být ve čtvrtek informován o nové dohodě, aby zákonodárci měli příležitost schválit ji předtím, než bude v lednu jmenován nově zvolený kongres. Sandersová vzkázala, že Trump je neochvějný ve snaze dosáhnout dohody, která by byla výhodná pro Ameriku. „Nezastaví se, dokud jí nedosáhne,“ dodala.
vlajka mexiko.jpg
Mexický ministr hospodářství, Ildefonso Guajardo, znovu zdůraznil, že dosažení dohody již ve čtvrtek je neuskutečnitelné. „Nicméně v žádném případě nevylučuji, pokud účastníci projeví ochotu, že bychom mohli vyjednávat při každé příležitosti od konce května, případně v červnu,“ vzkázal ministr mexickému rozhlasu. Guajardo řekl, že ještě není jasné, kdy se ministři z Mexika, Kanady a Spojených států odpovědní za jednání o dohodě znovu setkají. Ryan sám však novinářům v americkém Capitolu řekl, že kongres nemůže začít pracovat na návrhu příslušného zákona, dokud nebude uzavřena písemná dohoda, k čemuž ještě nedošlo. Hlavní vyjednavač pro Mexiko, Kenneth Smith, řekl, že administrativa prezidenta Enriqueho Peña Nieta má odpovědnost pokračovat ve vyjednávání, dokud nový prezident Mexika, který bude zvolen 1. července, nenastoupí do funkce, což bude 1. prosince.
vlajka a racci.jpg
Pokud nebude dohody dosaženo před volbami, budou mexičtí vyjednávači úzce spolupracovat s přechodným vládním týmem. V předvolebních průzkumech v Mexiku je prozatímním favoritem levicově orientovaný Andrés Manuel López Obrador. Jeho kandidátka na post ministryně hospodářství, Graciela Márquez, řekla, že vláda bude ochotna přijmout dohodu, které bude dosaženo ještě před volbami.