Točitá schodiště přitahují pozornost

Výrobky

U točitého schodiště bývá pravidlem, že je jednou z nejzajímavějších součástí bytového vybavení a stavebních prvků rodinných domů, mezonetových bytových jader, ale i administrativních budov. Jeho podstatnou předností je, že jím můžete osadit prakticky jakýkoli kout, vybavit jím kteroukoli místnost, kde je k dispozici zhruba jeden jediný čtvereční metr volného prostoru. Spirála se pne vzhůru na malé ploše a vše se odehrává kolem centrálního sloupku – jak elegantní a přitom praktické.

točité schody

Kdo dává přednost tomuto řešení v domácnosti, bude mít v dosahu součást bytu, která upoutá pozornost každého, kdo k vám zavítá, a pokud vaše návštěva není příliš ostýchavá a dokáže si užít všeho přirozeného, jistě zatouží se po točitých schodech alespoň projít sem a tam. Samotná chůze po točitých schodech je také zcela odlišná od chůze po schodech přímých, stoupat po šroubovici vzhůru je zkrátka cosi magického velmi zvláštního. A možná, že to má i pozitivní vliv na naší psychiku, což je obecně o chození po schodech známo.

spirálové schodiště

Stěhování může být problém – s točitými schody musíte počítat i s určitými obtížemi, co se týče přístupu k velkým předmětům. Stěží tudy totiž přenesete velkou starožitnou postel nebo pultový mrazák. Musíte tedy při plánování schodišť velmi pečlivě zvažovat, jaké vybavení bytu tu budete užívat, zda je nábytek rozebíratelný a dá se tudy přenášet po částech, kudy budete chodit při stěhování pračky, případně točitému schodišti zcela přizpůsobit vybavení horních prostor, aby je stěhování či jiná manipulace s vybavením neovlivnila.

A co se týče bezpečnosti chůze po točitém schodišti, výhodnější je vyzout se tu z bot a našlapovat celou plochou chodidla po zužujících se schodnicích, protože obuv vám snižuje stabilitu a vaši bezpečnost při pohybu po schodech. To se týká zejména bot na podpatku a pevných, špatně přizpůsobivých modelů, jako jsou např. polobotky či kozačky. Cena točitého schodiště by pak byla příliš vysoká, pokud byste se léčili se zlomeninami v nemocnici.