Úklid domácnosti nemusí být pouze vaše starost. Zařiďte si to.

Business

Všichni členové domácnosti

Udržovat doma pořádek během pracovního týdne bývá náročné. Člověk přijde z práce unavený a na luxování či utírání prachu nemá ani pomyšlení. Ale nezapomínejte, že nebydlíte sami. Bydlí s vámi spolubydlící, partner nebo děti. Ti všichni žijí ve stejné domácnosti a měli byste je naučit, že udržovat pořádek ve společných prostorách, je běžný standard.

mop_na_mytí

Uklidit si po sobě talíř do myčky, donést si mikinu do skříně nebo srovnat rozházené boty, je přeci normální. Jen proto, že jste manželkou a mámou, nestala jste se automaticky služkou. Naučte děti, že si po sobě otřou umyvadlo nebo štětkou otřou záchodovou mísu, když vykonají potřebu. Jednou to oceníte.

Začněte s nimi

Děti se nejlépe učí nápodobou, jsou to takové malé houby a opičky. Co děláte vy, oni dělají také, protože dokázat to, co zvládnou dospělí, je pro ně pocta. Všechno jim názorně ukažte, pomozte jim, postupně si dané úkoly zautomatizují a vy už jim to nebudete muset ani připomínat. S partnerem to budete mít možná těžší, protože jak se říká: Starého psa novým kouskům nenaučíš. Pokud byl zvyklý, že doma všechno dělala matka, pravděpodobně to bude chtít i po vás, jelikož pro něj je to běžné. Nejlépe uděláte, když vše nastavíte a proberete hned na začátku společného soužití, když jste ještě oba zamilovaní.

čisticí_prostředky

Po příchodu dětí už to pro vás bude krkolomná cesta, ale také se to dá změnit. Nemějte strach. Jednoduše požádejte o pomoc a té málokterý muž nevyhoví. Pokud vás má rád.

Pravidelně a poctivě

Samozřejmě jednou za čas je potřeba udělat větší úklid. Vyluxovat pod postelí, utřít prach na velkých skříních, vyklidit špajz a umýt ho. Tomu hold musíte obětovat den pracovního volna. Nicméně běžné vysávání, umytí kuchyňské linky či WC, zvládnete i po práci. Čištění podlah nemusí být utrpení, stačí používat správné pomocníky. Ve vysávání se můžete střídat, vynášení odpadků může mít také svůj řád a otření prachu si rozdělte po místnostech. Nebude toho tolik najednou.