Dětské zoubky

Děti

Na plačící a trápící se miminko rozhodně není příjemný pohled, natož pro jeho zoufalou mámu, která už neví, čím mu ulevit. Každé dítě snáší růst zoubků jinak a u každého se první bílá perlička ukáže v pusince někdy jindy.
Přesto, že nelze vycházet z tabulek, existuje určité vodítko, podle kterého bychom se alespoň orientačně mohli řídit a zjistit, kdy který zoubek máme čekat, případně zpozornět v době, kdy se dlouho nic neobjevuje.
batole s kartáčkem
Jak je to vlastně správně?
Jak už víme, mléčný chrup je tvořen pouze dvaceti zoubky. Jedná se o dvě jedničky, tedy první řezáky, dvě dvojky coby druhé řezáky, dva ostré špičáky, první stoličky a druhé stoličky. Vždy po deset zoubků v horní i dolní čelisti.
První zoubek
Nejprve se dětem objeví první řezáky, zpravidla v dolní čelisti, není však výjimkou, že je to úplně jinak, nenechme se tedy vyplašit, pokud se zoubek ukáže třeba nahoře.
Mezi čtvrtým až sedmým měsícem věku se většinou objeví oteklé dásně, které nám napoví, že se něco tlačí ven. Zpravidla se také stává, že chodí tyto malé potvůrky ve dvou, takže místo očekávání prvního zoubku, se objeví rovnou dva.
Jak to pokračuje…
Horní řezáky se obvykle ukážou kolem osmého až dvanáctého měsíce věku, po nich následují horní a dolní dvojky, které můžou být venku jak před prvními narozeninami, tak i po nich. Jedničky a dvojky tedy máme, čekají nás překvapivě čtyřky.
chlapeček s kloboukem
První stoličky se tlačí dříve, než špičáky, čekat bychom je tedy mohli někdy v období mezi rokem až rokem a půl, nejprve se ukážou zase dolní, ihned po nich ty horní.
Špičáky jsou zoubky, které někdy pěkně zlobí, už od svého názvu je patrné, že jsou ostré a tak se špička zubu tlačí přes dáseň s větší intenzitou. Mezi rokem a půl až dvěma roky by měly být už všechny čtyři venku.
Poslední třešinkou na dortu jsou zadní, tedy druhé stoličky, jsou největšími zoubky a díky nim pak děti dokáží dokonale rozmělnit i tvrdší druhy potravin. Jejich růst se celkem vleče. Dolní stoličky jdou opět o něco napřed, a to mezi 16. – 23. měsícem věku, horní stoličky by se pak měly ukázat do 33 měsíců. 
Jestli se růst zubů výrazně opožďuje, nebo jsou pozorovány jiné abnormality, je vhodné je konzultovat nejprve s pediatrem, případně i se zubním lékařem.