Vyváženost

Životní styl

Zásady zdravého životního stylu známe asi všichni. Zdravě jíst, dostatečně spát, aktivně se hýbat, kultivovat ducha i duši, pracovat, studovat, společensky žít. Najít, co nás baví, a věnovat se tomu. Více se usmívat, méně si dělat starosti.
Pro spokojený život však musíme pochopit a začít aplikovat tu nejzásadnější věc – vyváženost. Jedině vyvážený životní styl nám umožní osvědčit se ve všech oblastech života. Ta chytrá doporučení z internetu, televize i časopisů sama o sobě nemusejí být špatná, ale nelze je vytrhnout z životního kontextu.
muž na laně
Když trojnásobné mamince na mateřské dovolené nějaká dobrá duše vštěpuje, že je třeba svou postavu dát do pořádku co nejdříve, a proto má spát 10 hodin a denně cvičit 2 hodiny, nejspíš bude mít krásné tělo, ale stoprocentně utrpí manžel, děti a její povinnosti. Třicetiletý manažer se za povzbuzování svého okolí nemilosrdně dere na vrchol své kariéry, ale že po cestě ztratil manželku a dítě si uvědomí příliš pozdě. Stejně tak, když nekompromisní rady ohnivých účastníků internetových diskusí úplně pohřbí už tak dost komplikované milostné životy.
Nechat si poradit je moudré. Aktivně se zajímat o způsoby, jak zlepšit své žití, je rozumné. Ale je nutné si uvědomit, že všechny impulzy ohledně jedné oblasti jsou jednostranné a málokdy počítají s komplexností života. Staré přísloví to vystihuje naprosto přesně: „Nic se nemá přehánět.“  Životní styl, který stojí za to žít je takový, ve kterém všechny oblasti života fungují harmonicky, občas vystoupí do popředí jedna, občas druhá, nicméně člověk je vždy schopen racionálního nadhledu.
cvičení u vody

Jak na to prakticky?
Plánujte a vybírejte si. Váš čas je to nejdražší, co máte a to, čemu jej věnujete, o vás hodně vypovídá. Nastartujte svůj život – pozměňte stravovací návyky, ale nenechte se jimi připravit o svobodu si občas zamlsat. Choďte cvičit pravidelně, ale pokud nejste profesionální sportovec, nevěnujte tomu celý den. Spěte moudře. Mějte cíle, jděte za jejich splněním. Mějte člověka, kterému dovolíte hodnotit váš život a mluvit vám do něj, protože druhý často vidí lépe než my. Komunikujte s lidmi, věnujte svůj čas rodině a přátelům. Samozřejmě, pokud to máte v povaze, tak riskujte a experimentujte, ale nedovolte, aby přílišný důraz na jednu oblast života zničil nějakou další. Nadhled, moudrost, uváženost. Vždy nejdřív spočítejte náklady.